5. Postanowienia zawarte w niniejszych OWS mogą ulec zmianie jedynie w formie dokumentowej lub za pomocą komunikacji elektronicznej pod rygorem nieważności. Zawarcie odrębnej umowy wyłącza stosowanie niniejszych OWS jedynie w zakresie uregulowanym w niej w sposób odmienny.
6. Odmienne ustalenia pomiędzy Stronami uzgodnione i potwierdzone w formie dokumentowej lub za pomocą komunikacji elektronicznej mają pierwszeństwo przed postanowieniami OWS.
7. Wzory umów lub inne dokumenty zawierające odmienne postanowienia niż te zawarte w niniejszym OWS, a obowiązujące u Kupującego, nie wiążą Sprzedawcy.
§ 2
Użyte w niniejszych OWS określenia oznaczają:
1. Sprzedający – STALMIKA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą przy ul. Henryka Sienkiewicza 21, 32-400 Myślenice, KRS: 0000668708, NIP: 6812066274;
2. Kupujący – osoba fizyczna lub osoba prawna oraz jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, zarówno krajowa, jak i zagraniczna, kupująca towary oferowane przez Sprzedającego;
3. Konsument – osoba fizyczna dokonująca ze STALMIKĄ czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową wobec której znajdują zastosowanie przepisy regulujące prawa i obowiązki konsumentów wynikające z zawierania Umów, w szczególności ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta. Dodatkowo w ramach OWS, postanowienia dotyczące Konsumenta zawarte w niniejszym OWS stosuje się również do osoby fizycznej zawierającej Umowę bezpośrednio związaną z jej działalnością gospodarczą, gdy z treści tej Umowy wynika, że nie posiada ona dla tej osoby charakteru zawodowego, wynikającego w szczególności z przedmiotu wykonywanej przez nią działalności gospodarczej, udostępnionego na podstawie przepisów o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
4. Termin płatności – dzień w którym należność za towar staje się wymagalna;
5. Dni robocze – każdy dzień (poza sobotą, niedzielą lub innym dniem ustawowo wolnym od pracy), w którym przedsiębiorcy prowadzą normalną działalność;
6. Towar – rzeczy ruchome, usługi, dobra które mają być sprzedane na podstawie umowy sprzedaży lub dostawy, pomiędzy Sprzedającym a Kupującym;
7. Zamówienie – oświadczenie woli zawierające ofertę zakupu produktów złożoną przez Kupującego w formie dokumentowej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, zawierająca co najmniej: nazwę zamawianego produktu oraz ilość, dane Kupującego, niezbędne do wystawienia faktury VAT oraz dane o firmie, dane teleadresowe do kontaktu, sposób, termin i miejsce odbioru zamawianych produktów;
8. Potwierdzenie – pisemne oświadczenie woli Sprzedającego o przyjęciu zamówienia, złożone Kupującemu po jego otrzymaniu, w formie dokumentowej lub za pośrednictwem komunikacji elektronicznej, określające co najmniej: cenę towaru, termin realizacji, miejsce i warunki dostawy/odbioru oraz warunki płatności.
§ 3
1. Informacje zamieszczone na stronie internetowej Sprzedającego lub innych publikacjach – nie stanowią oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego, nawet jeśli opatrzone zostały ceną. Publikacje dotyczące towarów oferowanych przez Sprzedającego mają charakter wyłącznie informacyjny.
2. Współpraca Stron oparta będzie na umowach szczegółowych, obejmujących: oferty, zamówienia i potwierdzenia zamówienia. Kupujący poprzez złożenie zamówienia poświadcza, że niniejsze OWS są mu znane i w pełni je akceptuje. Akceptacja niniejszego OWS stanowi warunek konieczny do nawiązania pomiędzy Stronami stosunku prawnego.
3. Sprzedający ma prawo uzależnić realizację zamówienia i dostawy od udzielenia przez Kupującego zabezpieczenia obecnych lub przyszłych należności w formie zaakceptowanej przez Sprzedającego, tj. np. w formie: przedpłaty, wpłacenia zaliczki lub zadatku, ubezpieczenia transakcji, weksla in blanco, poręczenia, gwarancji bankowej, hipoteki, zastawu, cesji, przewłaszczenia itp..
4. W razie gdyby zamówienie nie zawierało specyfikacji zamówionego towaru umożliwiającej realizację umowy lub nie obejmowało innych warunków mających wpływ na realizację zamówienia lub dostawę, Sprzedający potwierdzi zamówienie z tym zastrzeżeniem, że Kupujący zobowiązany jest doprecyzować w terminie 7 dni licząc od dnia złożenia zamówienia specyfikację bez odrębnego wezwania Sprzedającego. Brak dostarczenia dodatkowych informacji w tym terminie uprawnia Sprzedającego do odstąpienia od umowy.
5. Zamówienie może być złożone oraz przyjęte jedynie w formie pisemnej lub za pośrednictwem poczty elektronicznej. Zamówienie może być składane i przyjmowane wyłącznie przez osoby upoważnione przez Kupującego lub Sprzedającego. Upoważnienie składa się w formie pisemnej wraz ze wzorami podpisów osób upoważnionych. Kupujący ma obowiązek niezwłocznego informowania Sprzedającego o cofnięciu wskazanej osobie upoważnienia do złożenia zamówienia, pod rygorem przyjęcia, iż zamówienie złożono skutecznie. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do Sprzedającego.
6. Zamówienie uważane jest za przyjęte wyłącznie w razie wyraźnego potwierdzenia wszystkich jego warunków przez Sprzedającego.
§ 4
1. W przypadku braku odmiennych ustaleń między Stronami ceną towaru jest cena wynikająca z potwierdzenia zamówienia.
2. Ceny podawane przez Sprzedającego są zawsze cenami netto, do których zostanie doliczony podatek od towarów i usług według stawek obowiązujących w dniu wystawienia faktury.
3. Podane ceny nie obejmują kosztów opakowań specjalnych lub innych kosztów powstałych z uwagi na niestandardową formę towaru lub przeznaczenia towaru, jeżeli są wymagane przez Kupującego.
4. Do ustalenia zasad przewozu produktów, rozliczenia odpowiedzialności eksportowych i importowych, pokrycia kosztów, w tym transportu i ubezpieczenia, przeniesienia ryzyka za stan produktów w różnych punktach procesu transportowego stosuje się odpowiednie reguły handlowe Incoterms.
5. W przypadku gdy po złożeniu i przyjęciu zamówienia wystąpią okoliczności uzasadniające podwyższenie ceny towaru w szczególności podwyższenie cła, wprowadzenie opłat celnych dodatkowych, wprowadzenie innych obciążeń publicznoprawnych, podwyższenie średniej ceny towaru na rynku o ponad 5% w stosunku do średniej ceny na rynku w chwili przyjęcia zamówienia, Sprzedający ma prawo do odpowiedniego, jednostronnego podwyższenia ceny towaru lub surowców wskazując przyczynę podwyżki. Podwyżka nie może być wyższa niż faktyczny wzrost elementów cenotwórczych.
6. Termin zapłaty ustalany jest indywidualnie i określony w fakturze dla każdego zamówienia i uzależniony jest od kondycji finansowej Kupującego oraz jego historii transakcji.
7. Za datę zapłaty przyjmuje się datę uznania rachunku bankowego Sprzedającego.
8. Zastrzega się, iż do czasu całkowitej zapłaty ceny, wydany Kupującemu towar pozostaje własnością Sprzedającego.
9. Z chwilą wszczęcia postępowania upadłościowego lub układowego w stosunku do Kupującego jest on zobowiązany oznaczyć towar w sposób wskazujący istnienie zastrzeżenia prawa własności na rzecz Sprzedającego. W przypadku zajęcia towaru stanowiącego własność Sprzedającego w toku postępowania egzekucyjnego skierowanego do majątku Kupującego, zobowiązany jest on niezwłocznie poinformować Sprzedającego o tym fakcie oraz współdziałać przy realizacji jego praw względem podmiotu dokonującego zajęcia towaru w ramach wszelkich dostępnych środków.
10. Kupujący na żądanie Sprzedającego jest zobowiązany przekazać niezwłocznie wszelkie informacje o tym gdzie są przechowywane towary objęte zastrzeżeniem własności.
11. Po upływie terminu do zapłaty ceny Sprzedający – wedle swego wyboru – może żądać zwrotu towaru we wskazanym przez siebie terminie albo wykonania zobowiązania. Zwrot towaru odbywa się na koszt i ryzyko Kupującego. Przedmiotowe postanowienia nie naruszają innych uprawnień Sprzedającego wynikających z Kodeksu cywilnego w tym uprawnienia do dochodzenia odszkodowania.
12. Nieuregulowanie należności w terminie określonym na fakturze upoważnia Sprzedającego do przerwania dostaw towarów i wstrzymania realizacji już przyjętych zamówień.
§ 5
1. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT – dostawa towarów z Rzeczypospolitej Polskiej na terytorium innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej), Kupujący zobowiązany jest do podania Sprzedającemu ważnego numeru identyfikacyjnego dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, pod jakim prowadzi działalność na terenie innego niż Rzeczpospolita Polska kraju Unii Europejskiej, tj. właściwego i ważnego numeru identyfikacji dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadanego przez państwo członkowskie właściwe dla Kupującego i zawierającego dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.
2. Kupujący zobowiązany jest nadto przedstawić dokumenty jednoznacznie potwierdzające, że dokonano wywozu zakupionego towaru do miejsca jego przeznaczenia na terytorium innego państwa Unii Europejskiej, niezależnie od tego, czy transport zakupionego towaru odbywa się przez Sprzedającego lub Kupującego (także za pośrednictwem przewoźników), w szczególności: dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika lub spedytora, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium innego państwa Unii Europejskiej (np. CMR, CIM) wraz ze specyfikacją poszczególnych sztuk ładunku (określającą jego rodzaj, parametry, właściwości, pochodzenie, przeznaczenie itp.).
3. W przypadku, w którym wywóz towarów o którym mowa powyżej jest przeprowadzany za pomocą własnego środku transportu, Kupujący zobowiązany jest do dostarczenia następujących danych oraz dokumentów: specyfikację poszczególnych sztuk ładunku, a także określenie towarów i ich ilości, adres, pod który są przewożone towary, w przypadku gdy jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania Kupującego, potwierdzenie przyjęcia towarów na terytorium państwa członkowskiego innego niż Rzeczypospolita Polska, rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary, lub numer lotu – w przypadku, gdy towary przewożone są środkami transportu lotniczego.
4. Kupujący zobowiązany jest do przedstawienia powyższych dokumentów w terminie 3 (słownie: trzy) dni od dnia odbioru towarów. W przypadku niewywiązania się lub opóźnienia przez Kupującego z obowiązku o którym mowa w niniejszym paragrafie, Sprzedający doliczy Kupującemu kwotę podatku od towarów i usług według stawki właściwej dla sprzedaży krajowej dla dostarczonych towarów, do czasu uzyskania dokumentacji dokumentującej WDT.
5. Niewykonanie lub opóźnienie w wykonaniu tego obowiązku, spowoduje doliczenie przez Sprzedającego do ceny dokonanej transakcji kwoty 100 EUR, do której zapłaty na rzecz Sprzedającego zobowiązany będzie Kupujący.
§ 6
1. Kupujący zobowiązany jest do terminowego odbioru towaru. W razie opóźnienia w odbiorze towaru Sprzedający może obciążyć Kupującego karą umowną w wysokości stawek wyszczególnionych i wynikających z aktualnego cennika magazynowania dostępnego na stronie internetowej: